Panemnėa pilis FB nuotr.
Trumpas aprašymas
Panemunės pilis – renesanso stiliaus rezidencinė pilis Jurbarko rajone, Pilies I (arba Vytėnų) gyvenvietėje. Ji buvo įkurta dar 1604 m. ir yra geriausiai išlikusi rezidencinė pilis Lietuvoje. Legenda byloja, kad pilies teritorijoje yra palaidotas Lietuvos didysis kunigaikštis Vytenis ir jo žmona.
Ką galima pamatyti?
Žemaitijos kunigaikštystės valdytojo, Žemaičių seniūno, reprezentaciniai apartamentai, klasicistinė sienų tapyba, pilies laikmečio aprangos detalės ir rūbų elementai. Panemunės pilies virtuvė – išduosiu vieną paslaptį, ši virtuvė iš tikrųjų skamba – barška puodai, indai, šaukštai! Taip pat daug arheologinių radinių, pavyzdžiui, to meto vaistinėlė su daug indelių, vaistažolėmis, taip pat įvairūs buities reikmenys. Juos apžiūrėdamas gali dar labiau įsijausti į Didžiosios Kunigaikštystės istorijos ir kultūros gyvenimą.
Pritaikymas judėjimui neįgaliojo vežimėlyje (mano patirtis)
Lauko grindinys. Kaip ir kiekvieno autentiško dvaro ar pilies lauko aplinkos grindinys nėra labai draugiškas neįgaliojo vežimėlio naudotojams (nebent turi stiprias rankas ir puikiai laikai balansą), tad judant pravers lydintis asmuo, elektrinis vežimėlis ar vežimėlio varytuvas.
Vidaus grindinys, rampos. Apartamentų ir virtuvės erdvėse neturėjau problemų judėdama neįgaliojo vežimėliu.
Keltuvai. Ypač maloniai nustebino, kad judant vežimėliu galima pamatyti ne tik pirmajį aukštą, bet ir užsikelti ir į antrą aukštą bei ten apžiūrėti ekspozicijas.
Matomumas. lygus vidaus grindinys, patogūs pravažiavimai į patalpas leido apartamentų ir virtuvės erdvėse labai lengvai judėti neįgaliojo vežimėliu.
Darbuotojai. Kadangi keltuvo patys net nepastebėjome darbuotojai patys informavo, kad yra galimybė pamatyti ir antrą aukštą
Tualetai. Šioje pilyje neteko jais naudotis, tad informacijos pateikti negaliu.
Papildoma informacija. Apžvalgos bokštas nėra pritaikytas judėjimui neįgaliojo vežimėliu, tačiau jame esančius rūsį-kalėjimą, biblioteką bei apžvalgos aikštelę galima tyrinėti per įrengtas vaizdo kameras.
Kaip nuvykti?
Vykimas automobiliu. Kai aplankiau šią pilį, vykome automobiliu, savarankiškai be išankstinio plano, pakeliui aplankėme dar kelis sudominusius objektus.
Vykimas viešuoju transportu. Kadangi, kol kas vykti viešuoju transportu į tokius objektus nesu bandžiusi, tai negaliu komentuoti tokios galimybės, tačiau norint vykti tokiu metodu, reikėtų įvertinti viešojo tranporto pritaikymą ir maršrutų dažnumą.
Vykimas su kelionių organizatoriumi. Šio varianto neteko bandyti, bet internete galima rasti net kelis organizatorius rengiančius ekskursijas į šį objektą, tačiau ar kelionės pritaikytos judantiems neįgaliojo vežimėliu reikėtų terautis organizatorių.
Naudinga informacija
Adresas: Vytėnų g. 53, Pilis I, Jurbarko r.
Darbo laikas: pilis atvira lankytojams kasdien, išskyrus pirmadienius ir antradienius , nuo 10.00 iki 17.00 val.
Pilies muziejuje-galerijoje veikia paveldo pažinimo interaktyvus sklaidos kanalas – virtualus gidas-vedlys, naudojamas planšetinių kompiuterių ir QR kodų sistemos pagalba (virtualus gidas-vedlys išduodamas nemokamai visiems, įsigijusiems lankytojo bilietą).
Apibendrinimas
Panemunės pilis – gerai pritaikyta vieta asmenims, judantiems neįgaliojo vežimėliu. Daug įdomių ekspozicijų ir eksponatų, kuriuos lengva apžiūrėti, o pilies vietas, kur neįmanoma patekti ratuotiems, galima apžiūrėti vaido kamerų pagalba. Čia vyksta daug švenčių, edukacijų ir įvairių bendruomeniniu renginių.
Jei informacija buvo naudinga
Pastebėjote netikslumų? Norite informuoti bendruomenę apie lokaciją, pritaikytą žmonėms su judėjimo negalia? Susisiekite ir papildysime savo gidų archyvą!